Trumparegystė (miopija) – tai akių refrakcijos yda, kai blogai matomi tolimi daiktai, nes jų vaizdas susidaro prieš tinklainę. Trumparegio žmogaus arba pernelyg iškilusi ragena, dėl ko į akį patenkantys spinduliai susitinka nepasiekę tinklainės, arba akies obuolys yra per daug pailgas. Jeigu jus esate trumparegis, jums toliau esantys vaizdai ir objektai atrodo migloti. Trumparegiai mokiniai klasėje gali ramiai skaityti, rašyti, matyti šalia sėdinčius bendraamžius, tačiau lenta ir mokytoją mato kur kas prasčiau. Trumparegystė dažniausiai susiformuoja vaikystėje ir pastebima mokykloje. Ji gali dar labiau pablogėti paauglystėje, bet dažniausiai stabilizuojasi atėjus pilnametystei. Įgimta miopija pasitaiko retai. Trumparegio regėjimo aštrumas be akinių visuomet mažokas, tačiau jei refrakcijos yda yra silpna, dirbti smulkius, kruopštumo reikalaujančius darbus yra lengviau, nes trumparegių tinklainėje susidaro didesni vaizdai. Dažnai trumparegiai skundžiasi, kad prieš akis juda juodi, smulkūs kūneliai. Tai smulkūs stiklakūnio padrumstėjimai. Jie yra kiekvienoje akyje yra meta šešėlį į akies dugną. Kadangi trumparegės akies ašis yra ilgesnė, šie šešėliai atrodo didesni ir akis juos pastebi kur kas lengviau. Jie nekelia jokios grėsmės ir yra visiškai nereikšmingi. Didėlė trumparegystė sukelia degeneracinius gyslainės pakitimus. Jie pasiekia geltonosios dėmės sritį ir matomi kaip balti ploteliai , kurių ribos yra ryškios. Tinklainėje dažnai gali atsirasti kraujosruvos. Jų vietose atsiranda pigmentinės dėmės, o tai stipriai pablogina regėjimą. Tačiau kaip gydoma trumparegystė?
Trumparegystės gydymas gali priklausyto nuo daugybės faktorių. Įtakos turi amžius, mėgstama veikla, darbas. Trumparegiai turėtų vengti sunkių fizinių daiktų, judrumo, sunkių svorių kilnojimo. Didelis fizinis krūvis turi būti ribojamas, tačiau toks sportas kaip bėgimas, plaukimas, slidinėjimas pakenkti neturėtų. Taip pat rekomenduojama laikytis taisyklingo dienos režimo ir geros, taisyklingos mitybos. Dažniausi gydymo būdai yra akiniai arba modernūs kontaktiniai lęšiai. Mioppija yra koreguojama su įgaubtų sferinių stiklų pagalba. Pirmiausia reikia skirti silpniausius įgaubtus stiklus, kad neperkoreguoti miopijos ir nepaversti ligos toliaregyste. Trumparegių akių su akiniais tinklainėje mažėja daiktų aplinkui dydis ir pasikeičia jų padėtis. Trumparegiams visgi labiau tinka kontaktiniai lęšiai. Jei su akiniais nepavyksta koreguoti regėjimo, šiuo atveju linzės dažniausiai duoda geresnį efektą nei akiniai. Jei trumparegystė silpna, jos gydyti nereikia. Dideliai trumparegystei dažnai skiriamas normalus, medikamentinis gydymas. Bet nors jie padeda koreguoti tam tikrus sutrikimus, linzės ir akiniai yra labiau kaip tvarsčiai, suteikiantys laikinos pagalbos, tačiau jie nepašalins problemos. Šiuo atveju jau reikalinga operacijos procedūra.
Lazerio pagalba atliekama vidinė keratomaliacija – tai dažniausiai atliekama akių operacija lazeriu. Ji pakeičia ragenos formą ir sumažina arba visiškai panaikina būtinybę nešioti akinius arba kontaktinius lęšius. Nors operacijos nauda yra didžiulė, tai yra rizikinga procedūra.