Jei manote, kad klausytis muzikos kokybiškai – ne prabanga, pats metas įsigyti kolonėles arba ir visą kruopščiai sukomplektuotą audio sistemą. Beje, ar žinojote, kad kolonėlių pasirinkimą gali nulemti net jūsų mėgstamiausios ir dažniausiai klausomos muzikos stilius. O kurie dar 10 parametrų renkantis kolonėles svarbiausi?
- Aplinka/patalpa. Garso kokybę lemia daugybė niuansų: kokioje patalpoje statysite kolonėles, koks kambario dydis bei forma, kokios pagrindinės konstrukcinės ir apdailos medžiagos panaudotos ir pan. Norint garsu „užpildyti“ dideles patalpas aukštomis lubomis, reikės daug galingesnių kolonėlių nei, pavyzdžiui, nedideliam kambarėliui. Geriausia, jei garsui skisti netrukdytų prie kolonėlių pastatyti baldai, pertvaros ir pan.
- Gabaritai. Ar kambaryje yra pakankamai vietos didesnėms kolonėlėms? Tradiciškai didesnės kolonėlės siejamos su raiškesniu, tikslesniu, galingesniu garsu, tačiau anaiptol ne visada maža kolonėlė bus bloga, o didelė – gera.
- Galia ir efektyvumas. Galia – tai mato vienetas, ji dar skirstoma į nominaliąją (gaunamą iš stiprintuvo, nepažeidžiant struktūrų ir neiškraipant garso) ir maksimaliąją (maksimali elektros signalo galia, priimama per tam tikrą laiką (s). Paprasčiau tariant, galia parodo, kiek garsiai kolonėlė gali groti. Efektyvumo kriterijus siejamas su akustine galia. Jei patalpa/kambarys nedidelis, kolonėlių efektyvumas – mažiau svarbus. Dažniausiai pagal efektyvumą pasirenkamos 90 dB garso kolonėlės.
- Garsas. Kriterijus svarbus, jei muzikos klausysitės ganėtinai garsiai. Garso lygis taip pat žymimas dB: kuo jų daugiau, tuo garsiau kolonėlės gros.
- Garsiakalbių kiekis. Garso kolonėlės gali turėti ir po kelis garsiakalbius. Įprastai kuo garsiakalbių daugiau, tuo platesnis dažnių diapazonas. Tačiau didesnis garsiakalbių skaičius vien savaime neatspindi garso kolonėlių kokybės.
- Garso stiprintuvas. Rinksitės kolonėles su garso stiprintuvu ar be jo? Prisiminkite, kad jis padeda išgauti geresnį garsą. O gal stiprintuvą jau turite? Tokiu atveju ieškokite prie senojo stiprintuvo tinkančių garso kolonėlių.
- Medžiagos. Aukščiausios kokybės garsą skleidžia kolonėlės mediniu korpusu – mediena suteikia garsui sodrumo, aiškumo, kokybės. Tačiau panaudojant aukštos kokybės plastiką sukuriamos tik vos kokybe atsiliekančios kolonėlės, o ir net profesionaliems klausytojams sunku identifikuoti medinių ir ne medinių kolonėlių ištransliuojamo garso skirtumus.
- Papildomos funkcijos. Kuo daugiau funkcijų turės garso kolonėlės, tuo dažniau ir įvairiau galėsite jas panaudoti, tad ieškokite kolonėlių su Wi-fi ryšio režimu, Bluetooth‘u. Jei kolonėles dažnai naudosite lauke, geriau paieškokite belaidžių, o ir atsparių drėgmei, kad užklupus vasaros lietučiui ir pamiršus įnešti kolonėles į vidų, jos nenukentėtų.
- Signalo-triukšmo santykis, ant kolonėlių nurodom santrumpomis S/N bei SNR (angl. Signal to Noise). Kuo SNR aukštesnis, tuo skleidžiamas garsas aiškesnis, raiškesnis.
- Varža. Įprasta kolonėlių bei stiprintuvų varža – tarp 4,8–16 omų. Šis parametras nurodomas stiprintuvo nugarėlėje, prie išvesties. Jei kolonėlės ar kelių kolonėlių bei stiprintuvo varža ženkliai skiriasi, geriau kartu jų nenaudoti – tai gali lemti gedimus ar prastesnę garso kokybę.
Norint išsirinkti geriausią variantą, patariama pasikonsultuoti ir su specialistais.